Souriau Connection Technology D38999/20KH55SNL
D38999/20KH55SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KH55SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20KH55SNL.pdf
Availability of D38999/20KH55SNL
QUANTITY
D38999/20KH55SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KH55SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20KH55SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KH55SNL
Related LinksD38999/2, D38999/20KH55SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KH55SNL Details Description
Related parts for D38999/20KH55SNL
IC REG BCK PROG 0.4A SYNC 10USMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 131MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
IC CLK SYNTH TRPL PLL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC TERM datasheet.pdf
MICRO 100C P /11 WHT 18" datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN RECP datasheet.pdf
26500 41C 41#20 P RECP SS WC datasheet.pdf
4700UF 400V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf