Amphenol Aerospace Operations D38999/20KJ29PN
D38999/20KJ29PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ29PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ29PN.pdf
Availability of D38999/20KJ29PN
QUANTITY
D38999/20KJ29PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ29PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ29PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ29PN
Related LinksD38999/, D38999/20KJ29PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KJ29PN Details Description
Related parts for D38999/20KJ29PN
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf