Amphenol Aerospace Operations D38999/20KJ43PN
D38999/20KJ43PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ43PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ43PN.pdf
Availability of D38999/20KJ43PN
QUANTITY
D38999/20KJ43PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ43PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ43PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ43PN
Related LinksD38999/, D38999/20KJ43PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KJ43PN Details Description
Related parts for D38999/20KJ43PN
IC TXRX T1/E1 QD 3.3V IND 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf