Amphenol Aerospace Operations D38999/20KJ43SN
D38999/20KJ43SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ43SN
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KJ43SN.pdf
Availability of D38999/20KJ43SN
QUANTITY
D38999/20KJ43SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ43SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ43SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ43SN
Related LinksD38999/, D38999/20KJ43SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KJ43SN Details Description
Related parts for D38999/20KJ43SN
IDC CABLE - MKS30K/MC34G/MKS30K datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN POWER CLAMP HEADER SINGLE datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 97MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 430MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE FAST REC 600V 60A SOT22 datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf