Souriau Connection Technology D38999/20KJ4PA
D38999/20KJ4PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ4PA
Brief Description
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ4PA.pdf
Availability of D38999/20KJ4PA
QUANTITY
D38999/20KJ4PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ4PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ4PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ4PA
Related LinksD38999/, D38999/20KJ4PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KJ4PA Details Description
Related parts for D38999/20KJ4PA
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
36 MODIV HSG COMP SR .100CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER datasheet.pdf
CONN HDR 44POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
FUSE-D3 50A GR ULTRA RAPID 500VA datasheet.pdf