Amphenol Aerospace Operations D38999/20KJ4SB
D38999/20KJ4SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ4SB
Brief Description
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20KJ4SB.pdf
Availability of D38999/20KJ4SB
QUANTITY
D38999/20KJ4SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ4SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ4SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ4SB
Related LinksD38999/, D38999/20KJ4SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KJ4SB Details Description
Related parts for D38999/20KJ4SB
CAP TANT 100UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC DEMUX 1:2 3ST OUTPUT 6UDFN datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.5A 40.4 MOHM datasheet.pdf