Souriau Connection Technology D38999/20KJ61AC
D38999/20KJ61AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ61AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ61AC.pdf
Availability of D38999/20KJ61AC
QUANTITY
D38999/20KJ61AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ61AC
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ61AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ61AC
Related LinksD38999/, D38999/20KJ61AC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KJ61AC Details Description
Related parts for D38999/20KJ61AC
IGBT 600V 13A 60W D2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1506 datasheet.pdf
PROCESSOR MODULE PIC16C925/926 datasheet.pdf
RES 3 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
HDM DC VERTICAL POWER SLS 3.5PF datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
DIODE RECTIFIER 1600V 8A DPAK datasheet.pdf