Souriau Connection Technology D38999/20KJ61PB
D38999/20KJ61PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ61PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ61PB.pdf
Availability of D38999/20KJ61PB
QUANTITY
D38999/20KJ61PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ61PB
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ61PB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ61PB
Related LinksD38999/, D38999/20KJ61PB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20KJ61PB Details Description
Related parts for D38999/20KJ61PB
MODULE 5.7" ONBOARD POS TRANSFLC datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 6A FASTON datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.31A SOT25-5 datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 952MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 28POS datasheet.pdf