Amphenol Aerospace Operations D38999/20KJ61PNLC
D38999/20KJ61PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20KJ61PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20KJ61PNLC.pdf
Availability of D38999/20KJ61PNLC
QUANTITY
D38999/20KJ61PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20KJ61PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20KJ61PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesFirewall Usage, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20KJ61PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20KJ61PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20KJ61PNLC Details Description
Related parts for D38999/20KJ61PNLC
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 12A 50V TO-220AB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2MM R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf