Amphenol Aerospace Operations D38999/20MC35HA
D38999/20MC35HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MC35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MC35HA.pdf
Availability of D38999/20MC35HA
QUANTITY
D38999/20MC35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MC35HA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MC35HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MC35HA
Related LinksD38999/, D38999/20MC35HA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MC35HA Details Description
Related parts for D38999/20MC35HA
RES SMD 0.56 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR10H/AE10G/HSR10H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
UNIVERSAL TERMINAL BLOCK GRAY datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf