Amphenol Aerospace Operations D38999/20MD15AN
D38999/20MD15AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MD15AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 15POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20MD15AN.pdf
Availability of D38999/20MD15AN
QUANTITY
D38999/20MD15AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MD15AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MD15AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MD15AN
Related LinksD38999/, D38999/20MD15AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MD15AN Details Description
Related parts for D38999/20MD15AN
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A D2PAK datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR 5ROW datasheet.pdf
RES MO 2W 470 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf