Amphenol Aerospace Operations D38999/20MD18JN
D38999/20MD18JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MD18JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MD18JN.pdf
Availability of D38999/20MD18JN
QUANTITY
D38999/20MD18JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MD18JN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MD18JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MD18JN
Related LinksD38999/, D38999/20MD18JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MD18JN Details Description
Related parts for D38999/20MD18JN
PHOTOSENSOR REFLECT 700NM 8P TO5 datasheet.pdf
TERM RING VYL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 68 POS datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 200MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE 2A 600V 30NS DO-214AA datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NO 16A datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf