Amphenol Aerospace Operations D38999/20MD19JA
D38999/20MD19JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MD19JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MD19JA.pdf
Availability of D38999/20MD19JA
QUANTITY
D38999/20MD19JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MD19JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MD19JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MD19JA
Related LinksD38999/, D38999/20MD19JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MD19JA Details Description
Related parts for D38999/20MD19JA
CONN PC PIN CIRC 0.080DIA TIN datasheet.pdf
IC PFC/BALLAST CONTROLLER 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 4.1A 30 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOD TESEO GPS PLATFORM 64-LQFP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 5POS 0.156" datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 14POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf