Amphenol Aerospace Operations D38999/20MD5AN
D38999/20MD5AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MD5AN
Brief Description
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20MD5AN.pdf
Availability of D38999/20MD5AN
QUANTITY
D38999/20MD5AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MD5AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MD5AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MD5AN
Related LinksD38999/, D38999/20MD5AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MD5AN Details Description
Related parts for D38999/20MD5AN
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC OVP/OCP PROTECTION CTLR 8DFN datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
24AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 10"X0.75" datasheet.pdf
FUSE AUTO 4A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf