ITT Cannon, LLC D38999/20ME26HD
D38999/20ME26HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20ME26HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20ME26HD.pdf
Availability of D38999/20ME26HD
QUANTITY
D38999/20ME26HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20ME26HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20ME26HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20ME26HD
Related LinksD38999/, D38999/20ME26HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20ME26HD Details Description
Related parts for D38999/20ME26HD
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OPEN/CLOSE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV S3N RADIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
QKE LATCHING STR RELIEF datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf