ITT Cannon, LLC D38999/20ME26HE
D38999/20ME26HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20ME26HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20ME26HE.pdf
Availability of D38999/20ME26HE
QUANTITY
D38999/20ME26HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20ME26HE
Internal Part NumberEIS-D38999/20ME26HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20ME26HE
Related LinksD38999/, D38999/20ME26HE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20ME26HE Details Description
Related parts for D38999/20ME26HE
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 4X48 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C VERT SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 300MA 120 MOHM SMD datasheet.pdf