Amphenol Aerospace Operations D38999/20ME2HN
D38999/20ME2HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20ME2HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20ME2HN.pdf
Availability of D38999/20ME2HN
QUANTITY
D38999/20ME2HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20ME2HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20ME2HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39 (38 + 1 Coax)
Shell Size - Insert17-2
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20ME2HN
Related LinksD38999/, D38999/20ME2HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20ME2HN Details Description
Related parts for D38999/20ME2HN
RES SMD 11.8 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS74401-118 datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
DSUB 13X6 M PCR/A BRAC G50 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf