Amphenol Aerospace Operations D38999/20ME99PN
D38999/20ME99PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20ME99PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20ME99PN.pdf
Availability of D38999/20ME99PN
QUANTITY
D38999/20ME99PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20ME99PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20ME99PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20ME99PN
Related LinksD38999/, D38999/20ME99PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20ME99PN Details Description
Related parts for D38999/20ME99PN
VISE HEAD 2.25" NYLON JAWS datasheet.pdf
DC-DC CONVTR 12V 20W 1.67A datasheet.pdf
RES MO 1W 0.47 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY DELAY DPDT 120VAC/125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf