Amphenol Aerospace Operations D38999/20MG11SN
D38999/20MG11SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MG11SN.pdf
Availability of D38999/20MG11SN
QUANTITY
D38999/20MG11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG11SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG11SN
Related LinksD38999/, D38999/20MG11SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MG11SN Details Description
Related parts for D38999/20MG11SN
IC FILTER 5TH-ORD LOWPASS 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
DESICCANT 1/3 PLAST BAG 700/PAIL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 22.1MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED EMITTER BLU 465NM MINI MCPCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf
WALL MOUNT RACK ENC datasheet.pdf
FUSE 63M100 500V AC INDUSTRIAL datasheet.pdf