Amphenol Aerospace Operations D38999/20MG35AN
D38999/20MG35AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG35AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20MG35AN.pdf
Availability of D38999/20MG35AN
QUANTITY
D38999/20MG35AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG35AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG35AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG35AN
Related LinksD38999/, D38999/20MG35AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MG35AN Details Description
Related parts for D38999/20MG35AN
ADM20T/AE20G/ADM20T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 35PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 30AWG MULTIPLE 100' datasheet.pdf
ANLG TMR 50X36X56.7MM .05MIN-10H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
DC-DC 6W SINGLE O/P 4:1 INPUT SI datasheet.pdf