ITT Cannon, LLC D38999/20MG35BN
D38999/20MG35BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG35BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
D38999/20MG35BN.pdf
Availability of D38999/20MG35BN
QUANTITY
D38999/20MG35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG35BN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG35BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG35BN
Related LinksD38999/, D38999/20MG35BN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20MG35BN Details Description
Related parts for D38999/20MG35BN
FUSE .050 250V RED BRRIER SMD TR datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE CAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC R-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf