ITT Cannon, LLC D38999/20MG35HD
D38999/20MG35HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG35HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
D38999/20MG35HD.pdf
Availability of D38999/20MG35HD
QUANTITY
D38999/20MG35HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG35HD
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG35HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG35HD
Related LinksD38999/, D38999/20MG35HD Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/20MG35HD Details Description
Related parts for D38999/20MG35HD
RES SMD 2.4 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 50A PPAK SO-8 datasheet.pdf
INPUT CONNECTOR, 24 PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 15 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf