Souriau Connection Technology D38999/20MG39HB
D38999/20MG39HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG39HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MG39HB.pdf
Availability of D38999/20MG39HB
QUANTITY
D38999/20MG39HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG39HB
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG39HB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG39HB
Related LinksD38999/, D38999/20MG39HB Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MG39HB Details Description
Related parts for D38999/20MG39HB
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A 36TQFN datasheet.pdf
DIODE SILICON PIN SOD-882T datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf