Souriau Connection Technology D38999/20MG39HN
D38999/20MG39HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG39HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MG39HN.pdf
Availability of D38999/20MG39HN
QUANTITY
D38999/20MG39HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG39HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG39HN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG39HN
Related LinksD38999/, D38999/20MG39HN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MG39HN Details Description
Related parts for D38999/20MG39HN
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 500MA 12V datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 30-22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
AMPLIFIER FOR 2KB TAGS 0.5M CABL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf