Souriau Connection Technology D38999/20MG39PAL
D38999/20MG39PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG39PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT PINS
Datasheet Download
D38999/20MG39PAL.pdf
Availability of D38999/20MG39PAL
QUANTITY
D38999/20MG39PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG39PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG39PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG39PAL
Related LinksD38999/2, D38999/20MG39PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MG39PAL Details Description
Related parts for D38999/20MG39PAL
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IC SRL CONFG EEPROM 512K 20-PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFF SKEW 8OUT 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
NUT 1/2-32 BR NI 625 094 datasheet.pdf
RES 67.3 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
IC TIMING-OVER-PACKET 324PBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB SOC W/LATCH VER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf