Amphenol Aerospace Operations D38999/20MG39SN
D38999/20MG39SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG39SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MG39SN.pdf
Availability of D38999/20MG39SN
QUANTITY
D38999/20MG39SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG39SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG39SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG39SN
Related LinksD38999/, D38999/20MG39SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MG39SN Details Description
Related parts for D38999/20MG39SN
CONV DC-DC 24V IN 15V OUT PL 15W datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 60A 600V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 120MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 34POS datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IND UPGD RT OLDTONEW SG 32K TG datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf