Amphenol Aerospace Operations D38999/20MG41PD
D38999/20MG41PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG41PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MG41PD.pdf
Availability of D38999/20MG41PD
QUANTITY
D38999/20MG41PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG41PD
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG41PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG41PD
Related LinksD38999/, D38999/20MG41PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MG41PD Details Description
Related parts for D38999/20MG41PD
FILTER LINE 1MH 5A VERTICAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT COMMERCIAL datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf