Souriau Connection Technology D38999/20MG75PA
D38999/20MG75PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MG75PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MG75PA.pdf
Availability of D38999/20MG75PA
QUANTITY
D38999/20MG75PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MG75PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MG75PA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating45A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MG75PA
Related LinksD38999/, D38999/20MG75PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MG75PA Details Description
Related parts for D38999/20MG75PA
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN S.FL2 RCPT STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf