Amphenol Aerospace Operations D38999/20MH21PA
D38999/20MH21PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MH21PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MH21PA.pdf
Availability of D38999/20MH21PA
QUANTITY
D38999/20MH21PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MH21PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MH21PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MH21PA
Related LinksD38999/, D38999/20MH21PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MH21PA Details Description
Related parts for D38999/20MH21PA
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 429 I/O 780FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TSOT-3L datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
KPT 12C 8#20 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 28V datasheet.pdf