Amphenol Aerospace Operations D38999/20MH55HN-LC
D38999/20MH55HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MH55HN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/20MH55HN-LC.pdf
Availability of D38999/20MH55HN-LC
QUANTITY
D38999/20MH55HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MH55HN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20MH55HN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MH55HN-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20MH55HN-LC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MH55HN-LC Details Description
Related parts for D38999/20MH55HN-LC
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT CAP HSNG 3POS WHITE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
PCB HEADER 90 5.00MM 8 POLE datasheet.pdf