Souriau Connection Technology D38999/20MH55HN
D38999/20MH55HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MH55HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MH55HN.pdf
Availability of D38999/20MH55HN
QUANTITY
D38999/20MH55HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MH55HN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MH55HN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MH55HN
Related LinksD38999/, D38999/20MH55HN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MH55HN Details Description
Related parts for D38999/20MH55HN
RES SMD 33K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
METRAL HDR STR PF 5X6 datasheet.pdf
VOLTMETER 20VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.25A 30V datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 9MM datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 865MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf