Amphenol Aerospace Operations D38999/20MH55SA
D38999/20MH55SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MH55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MH55SA.pdf
Availability of D38999/20MH55SA
QUANTITY
D38999/20MH55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MH55SA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MH55SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MH55SA
Related LinksD38999/, D38999/20MH55SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MH55SA Details Description
Related parts for D38999/20MH55SA
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
TERM BLK 30A 600V 3POS DIN-RAIL datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC 2CELL SUPERCAP CHARGE 16QFN datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
PCB FOR ASSEMBLE ELECT COMPONENT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf