Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ19AN
D38999/20MJ19AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ19AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20MJ19AN.pdf
Availability of D38999/20MJ19AN
QUANTITY
D38999/20MJ19AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ19AN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ19AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ19AN
Related LinksD38999/, D38999/20MJ19AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ19AN Details Description
Related parts for D38999/20MJ19AN
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 60 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MICRO 25 F 10" RBW JACKS LP datasheet.pdf
CRYSTAL 6.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf