Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ19PA
D38999/20MJ19PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ19PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MJ19PA.pdf
Availability of D38999/20MJ19PA
QUANTITY
D38999/20MJ19PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ19PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ19PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ19PA
Related LinksD38999/, D38999/20MJ19PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ19PA Details Description
Related parts for D38999/20MJ19PA
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 125MA 6TDFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.7V SC-82AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 18WSOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.65V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 79MA 22 OHM TH datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf