Souriau Connection Technology D38999/20MJ29PE
D38999/20MJ29PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ29PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MJ29PE.pdf
Availability of D38999/20MJ29PE
QUANTITY
D38999/20MJ29PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ29PE
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ29PE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ29PE
Related LinksD38999/, D38999/20MJ29PE Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MJ29PE Details Description
Related parts for D38999/20MJ29PE
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.3A SOT-23 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 40.96MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
AES-HT-900B-INDCTR-LAMP datasheet.pdf
Dual 260 MHz Gain = +2.0 & +2.2 Buffer IC datasheet.pdf