Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ35AA
D38999/20MJ35AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ35AA
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN
Datasheet Download
D38999/20MJ35AA.pdf
Availability of D38999/20MJ35AA
QUANTITY
D38999/20MJ35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ35AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ35AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ35AA
Related LinksD38999/, D38999/20MJ35AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ35AA Details Description
Related parts for D38999/20MJ35AA
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 14 POS .137 SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.0E. - 2.5MM DIA datasheet.pdf
ADC 10BIT 1CH 200-500KSPS datasheet.pdf
CONN EDGE .050 18POS DR TH datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf