Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ43PA
D38999/20MJ43PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ43PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20MJ43PA.pdf
Availability of D38999/20MJ43PA
QUANTITY
D38999/20MJ43PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ43PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ43PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ43PA
Related LinksD38999/, D38999/20MJ43PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ43PA Details Description
Related parts for D38999/20MJ43PA
EMITTER IR 890NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 500MW TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf