Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ43SN
D38999/20MJ43SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ43SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ43SN.pdf
Availability of D38999/20MJ43SN
QUANTITY
D38999/20MJ43SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ43SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ43SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ43SN
Related LinksD38999/, D38999/20MJ43SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ43SN Details Description
Related parts for D38999/20MJ43SN
IC REG LDO 2.5V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODEM SOCKET QUAD-BAND EDGE 5V datasheet.pdf
RES 47 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 6WSON datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 240V 225MA SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 15V AXIAL datasheet.pdf
RECT SCHKY 30V 2A X3-WLB1608-2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 1% 10W datasheet.pdf