Amphenol Aerospace Operations D38999/20MJ43SN
D38999/20MJ43SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ43SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ43SN.pdf
Availability of D38999/20MJ43SN
QUANTITY
D38999/20MJ43SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ43SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ43SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ43SN
Related LinksD38999/, D38999/20MJ43SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20MJ43SN Details Description
Related parts for D38999/20MJ43SN
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 5W SMBG datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 200POS .050 SMD datasheet.pdf