Souriau Connection Technology D38999/20MJ61JA
D38999/20MJ61JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ61JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ61JA.pdf
Availability of D38999/20MJ61JA
QUANTITY
D38999/20MJ61JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ61JA
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ61JA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ61JA
Related LinksD38999/, D38999/20MJ61JA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MJ61JA Details Description
Related parts for D38999/20MJ61JA
DSUB DM POWER 3V3 PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ML PWR CONTACT PREMATE CRIMP 20A datasheet.pdf
STRIPPER CST PRO NO CASSETTE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
GRIP TIE 15X.75" BLUE datasheet.pdf
SURGE PROTECT 12 OUTLET 8FT COAX datasheet.pdf
ADAPTER CBL datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 100V RADIAL datasheet.pdf