Souriau Connection Technology D38999/20MJ61SBL
D38999/20MJ61SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20MJ61SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20MJ61SBL.pdf
Availability of D38999/20MJ61SBL
QUANTITY
D38999/20MJ61SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20MJ61SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20MJ61SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20MJ61SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20MJ61SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20MJ61SBL Details Description
Related parts for D38999/20MJ61SBL
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 662K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CBL USB A RCPT SQ FLNG-PLUG .5M datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
COMBO 13W6 F PCB STR G50 TIN datasheet.pdf
CAP TRIM 1.8-9PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf