Amphenol Aerospace Operations D38999/20SA35SALC
D38999/20SA35SALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SA35SALC
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
D38999/20SA35SALC.pdf
Availability of D38999/20SA35SALC
QUANTITY
D38999/20SA35SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SA35SALC
Internal Part NumberEIS-D38999/20SA35SALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SA35SALC
Related LinksD38999/2, D38999/20SA35SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SA35SALC Details Description
Related parts for D38999/20SA35SALC
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.3 X 3.8MM HIGH CUR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf