Amphenol Aerospace Operations D38999/20SD18PA
D38999/20SD18PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SD18PA
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SD18PA.pdf
Availability of D38999/20SD18PA
QUANTITY
D38999/20SD18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SD18PA
Internal Part NumberEIS-D38999/20SD18PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SD18PA
Related LinksD38999/, D38999/20SD18PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SD18PA Details Description
Related parts for D38999/20SD18PA
CONN EDGE DUAL .050 DIP 150 POS datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 18K OHM 6SIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 1.2KVDC SCREW datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GEN 25MHZ 40LFCSP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 9.91MM datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.01VC P600 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf