Amphenol Aerospace Operations D38999/20SD18PN
D38999/20SD18PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SD18PN
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SD18PN.pdf
Availability of D38999/20SD18PN
QUANTITY
D38999/20SD18PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SD18PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SD18PN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SD18PN
Related LinksD38999/, D38999/20SD18PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SD18PN Details Description
Related parts for D38999/20SD18PN
RES SMD 30 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 9.4A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 57.6OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 330 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN LC 0.30" CA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 349.65K OHM 0.6W 0.02% RAD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO214AC datasheet.pdf