Amphenol Aerospace Operations D38999/20SD18SB
D38999/20SD18SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SD18SB
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20SD18SB.pdf
Availability of D38999/20SD18SB
QUANTITY
D38999/20SD18SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SD18SB
Internal Part NumberEIS-D38999/20SD18SB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SD18SB
Related LinksD38999/, D38999/20SD18SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SD18SB Details Description
Related parts for D38999/20SD18SB
IC LATCH TRANSP OCTAL D 20-DIP datasheet.pdf
REGULATR 20A BSTR FOR PT7712 VRT datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 44 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 3.2MM datasheet.pdf
10000UF 10V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf