Amphenol Aerospace Operations D38999/20SF32PN
D38999/20SF32PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SF32PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SF32PN.pdf
Availability of D38999/20SF32PN
QUANTITY
D38999/20SF32PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SF32PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SF32PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SF32PN
Related LinksD38999/, D38999/20SF32PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SF32PN Details Description
Related parts for D38999/20SF32PN
CABLE CORE RIBBON/FLEX 24.77MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 16IN datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V P2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 16 POS datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 4POS 3.66M 16AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf