Amphenol Aerospace Operations D38999/20SG11PN
D38999/20SG11PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SG11PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SG11PN.pdf
Availability of D38999/20SG11PN
QUANTITY
D38999/20SG11PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SG11PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SG11PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SG11PN
Related LinksD38999/, D38999/20SG11PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SG11PN Details Description
Related parts for D38999/20SG11PN
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 34POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
ENCODER MINI 120CPR 0.3X0.25" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPEA 49POS datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI 2-30 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf