Amphenol Aerospace Operations D38999/20SG35PB
D38999/20SG35PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SG35PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SG35PB.pdf
Availability of D38999/20SG35PB
QUANTITY
D38999/20SG35PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SG35PB
Internal Part NumberEIS-D38999/20SG35PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress Protection-
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SG35PB
Related LinksD38999/, D38999/20SG35PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SG35PB Details Description
Related parts for D38999/20SG35PB
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 62.27VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7NS 100VQFP datasheet.pdf
CAM FOLLOWER PIN datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf