Amphenol Aerospace Operations D38999/20SG41PN
D38999/20SG41PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SG41PN
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SG41PN.pdf
Availability of D38999/20SG41PN
QUANTITY
D38999/20SG41PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SG41PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SG41PN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SG41PN
Related LinksD38999/, D38999/20SG41PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SG41PN Details Description
Related parts for D38999/20SG41PN
CONN HEADER VERT 22POS TIN datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 7.5A TO247-3 datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG62 22AWG 500' datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
RES 261 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf