Souriau Connection Technology D38999/20WA98PNL
D38999/20WA98PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WA98PNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
D38999/20WA98PNL.pdf
Availability of D38999/20WA98PNL
QUANTITY
D38999/20WA98PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WA98PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WA98PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WA98PNL
Related LinksD38999/2, D38999/20WA98PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WA98PNL Details Description
Related parts for D38999/20WA98PNL
RES ARRAY 7 RES 56 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SAFE BASIC TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
AMR SWITCH SENSOR datasheet.pdf
25P M R/A.318 LC FILT 830PF datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT PLUGCOAX SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf